Az utazási szerződésről I. rész

holiday-2880261_1920.jpgAz utazási szerződésről

Ismét elérkezett a nyár, a gyermekek kis időre maguk mögött hagyhatják az iskolapadot, szüleik ennél is rövidebb időre a munkájukat és még közülünk jogászok közül is sokan csökkentett munkatehernek nézhetünk elébe az elkövetkezendő hónapokban az ítélkezési szünetnek hála. Ez az idő a nyaralásról és pihenésről szól, és mint mindennek, ennek is meg van a jogi oldala, amit most önöknek bemutatni kívánunk.

Ahogy a diákok a VAKÁCIÓ szót a táblára betűnként taglalva rajzolják krétával, az utazás jogi hátterét is részletekben fogjuk bemutatni jelen cikksorozatunkban.

Elsőként szükségesnek tartjuk néhány alapvető jogi fogalommal megismerkedni. Ígérjük, hogy bejegyzés-sorozatunk folyamán mindegyik jelentőséget nyer.

A fogalmak ismertetését egy fogalompárral indítjuk, ezek pedig az utazási iroda és az utazási ügynökség:

Utazási iroda: az utazási iroda utazásszervezési tevékenységet végez, tehát a szó hétköznapi értelmében maga szervezi az utakat, a személyszállítást és az átszállásokat, és jellemzően magát a szállásolást (szállásfoglalást) is.

Utazásszervezési tevékenység: De mi is az az utazásszervezési tevékenyég? A jogi definíció szerint utazásszervezési tevékenyég az utazó részére nyújtott, olyan kereskedelmi tevékenység, amelynek során a szolgáltató közvetlenül vagy másik kereskedő közreműködésével személyszállítási, szállás- és egyéb turisztikai szolgáltatásokat (így különösen étkezés, idegenvezetés, szórakoztató, illetve kulturális program) állít össze, és értékesít, vagy kínál értékesítésre.

Ahogy a fenti fogalom nyelvtani értelmezéséből is következik, szervezésről csak akkor beszélhetünk, ha legalább két turisztikai szolgáltatást együttesen nyújt a szolgáltató, hiszen ha például csak egy közlekedési eszköz menetjegyét értékesítené, akkor vagy egyszerűen személyszállító lenne, vagy a személyszállító szolgáltatását közvetítő szolgáltató. A fogalmi meghatározás újabb ismertetendő fogalmat tartalmaz:

Turisztikai szolgáltatás: Idegenvezetői tevékenység, a lovas szolgáltató tevékenység, a szálláshely-szolgáltatási tevékenység, a tartós szálláshasználati szolgáltatási tevékenység, valamint az utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenység.

Utazási ügynökség: Az utazási ügynökség az utazási irodákhoz képest utazásközvetítő tevékenységet végez, azaz az egyes utazási irodák által megszervezett utakat továbbértékesíti a felhasználónak, az utasnak.

Utazásközvetítői tevékenység: az utazásszervezői tevékenységet végző megbízása alapján az utazó részére utazási szolgáltatást kínál, valamint az utazásszervező nevében szerződést köt.

Utazási csomag: legalább két különböző típusú utazási szolgáltatás együttes igénybevétele ugyanazon utazás vagy üdülés részeként, amelyeket egy vállalkozó biztosít egy szerződésben, vagy több önálló szerződésben, de egy helyen köttetik, vagy csomag néven hirdetik, vagy egyszeri díjszámítással kötik, vagy az eredeti szerződés utazási választási lehetőséget biztosít az utazónak, vagy online történik és minden vállalkozóval az első szerződés visszaigazolását követő 24 órán belül megtörik a szerződéseket.

A hosszas és száraz fogalmi magyarázatot követően okkal vethető fel a kérdés, hogy miért is olyan fontos mindez. Kitartó olvasóink fáradozásai most megtérülnek, ugyanis a fenti kulcsfogalmak egyben a biztonságos utazás garanciáit hordozzák magukban.

A Magyarország területén jogszerűen működő utazási irodákról Budapest Főváros Kormányhivatala nyilvántartást vezet, amelybe a felvétel előfeltétele, hogy az utazási iroda meghatározott összeget biztosíték céljával letétbe helyezzen. A biztosíték rendeltetése az, hogy az utazási iroda fizetőképtelensége esetére is biztonságban történjen az utazók hazaszállítása, elkerülendő, hogy adott esetben akár külföldön ragadva, idegen környezetben és előre nem számolt költségek árán jussanak haza.

A nyaralás szervezésekor ezért mindenképpen bizonyosodjunk meg arról, hogy a kiválasztott utazási iroda szerepel a nyilvántartásban. Amennyiben utazási ügynökségen keresztül vesszük igénybe az utazási iroda szolgáltatását, úgy feltétlenül kérjünk tájékoztatást az utazási irodáról, illetve arról, hogy szerepel-e a nyilvántartásban.

Szintén alapvető jelentőséggel bír, hogy utazási csomag szolgáltatást válasszunk, mert a biztosíték csak az utazási csomaggal utazókat védi.

A nyilvántartás a következő linkről tölthető le:

https://mkeh.gov.hu/index.php?name=OE-eLibrary&file=download&keret=N&showheader=N&id=76571

Az ismertetett fogalmakat az utazási szolgáltatásokra vonatkozó szerződésekről, különösen az utazási csomagra és az utazási szolgáltatásegyüttesre vonatkozó szerződésekről szóló 472/2017. (XII. 28.) Korm. rendelet, az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló 213/1996. (XII. 23.) Korm. rendelet, illetve a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXVI. törvény tartalmazza.

Következő cikkünkben az utas panasztételi jogát fogjuk bemutatni.

 A jelen cikk/bejegyzés pusztán tájékoztató jellegű, nem minősül az jogi állásfoglalásának illetőleg tanácsadásnak.

Címkék: jog, utazás, szerződés